+90 536 614 54 07

Blog Detay

Bebek ve çocuklarda uyku öncesi rutin
15 Aralık 2021 Çarşamba

Bebek ve çocuklarda uyku öncesi rutin

Bebeklerde zaman kavramı yoktur. Ancak düzenli ve tutarlı olarak yaptığınız davranışların sırasını çok iyi bilirler. Ne ile karşılaşacaklarını bilmek onları rahatlatır.


Bebeklerde zaman kavramı yoktur. Ancak düzenli ve tutarlı olarak yaptığınız davranışların sırasını çok iyi bilirler. Ne ile karşılaşacaklarını bilmek onları rahatlatır. Uyku rutinleri de böyledir. Siz düzenli ve tutarlı bir şekilde uyku öncesi rutinlerinizi gerçekleştirirseniz sonrasında uykuya geçileceğinin sinyallerini vermiş olursunuz. Böylece uykuya hazırlık için yumuşak bir geçişi sağlayabilirsiniz. Çünkü odada oyun oynayan miniğinizi birden uyutmaya çalışmak epey zor olur. 

Peki, neler yapılabilir? 

  • Gece uykusuna geçmeden önce evdeki ışıklar azaltılmalıdır.
  • Açık ekran varsa yaklaşık bir saat önce gibi kapatılmalıdır. (tv-tablet gibi)
  • Bebeklerin uyku öncesinde aşırı uyarılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Evin temposu düşürülmelidir.
  • Bebeklerin yaşına uygun uyku rutinleri seçilmelidir. Bunlar banyo yapma, diş fırçalama, pijama giyme, kitap okuma, ninniler söyleme, emzirme, alt değiştirme vb. Aileler kendilerine uygun bir rutin belirleyebilirler.
  • Rutinlerin süresi ise; gündüz uykularından 15-20 dakika, gece uykusunda ise 20-30 dakika öncesi yeterli olacaktır.

Unutmamalıyız ki aslında bebekler ve çocuklar düzeni ve rutini severler. Onları bir sonraki duruma hazırlayarak streslerini azaltmış oluruz. Yeter ki biz ebeveynler bu rutinleri sırasına uygun düzenli ve tutarlı bir şekilde yapmaya özen gösterelim.